Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kāpēc suns ēd akmeņus?

Ir ierasts, ka suņi mēdz grauzt dažādas lietas – zeķes, mēbeles, durvju stūrus… Diemžēl ar to viss nebeidzas. Ir suņi, kas labprāt izmēģina arī ko bīstamāku – piemēram, grauzt akmeņus vai pat norīt tos. Tāds paradums var kļūt bīstams un var pat beigties ar braucienu pie veterinārāsta. Ja Tavs suns ēd akmeņus, tad zini, ka tam jāpievērš tūlītēja uzmanība.

Jāņem vērā, ka suņi ir ļoti ziņkārīgi un viņiem patīk izpētīt pasauli, īpaši kucēnu vecumā. Taču arī pieaugušie suņi dažkārt nododas šim vaļaspriekam – viņi izzina dažādu lietu garšu, struktūru. Akmeņu graušana sunim var nodarīt lielu kaitējumu, ja šie akmeņi tiek norīti.

Lūk, galvenie iemesli, kādēļ Tavs suns mēģina grauzt akmeņus:

1. Suns vienkārši eksperimentē

Tāpat kā cilvēku mazuļiem, arī kucēniem patīk izmēģināt jaunas lietas ar muti. Viņi labprāt nolaiza vai pagrauž jaunās čības, atsperīgu bumbiņu vai pīkstošu rotaļlietu… Dažkārt akmens sunim ir tikai vēl viena lieta, ko pārbaudīt ar muti. Diemžēl mēģinājumi atņemt akmeni ar varu var beigties ar tieši pretējo – suns vēlēsies par visu cenu pasargāt savu atradumu un tas rada iespēju, ka nākotnē viņš šādus akmeņus vēl vairāk sargās. Turklāt viņš var šo pasākumu uztvert kā jautru spēli, ko gribēs atkārtot arī nākotnē, tādēļ nevajadzētu mēģināt sunim no mutes izvilkt ar varu akmeni, ko viņš paņēmis zobos.

Lai novērstu suņa uzmanību no akmens, vislabāk ir apmācīt suni un iemācīt tādas vienkāršas norādes, kā “dot”, “nomest”. Tu vari mēģināt arī pierunāt suni nomainīt akmeni uz ko citu, piedāvājot kādu lietu, ko viņš patiešām varētu vēlēties, piemēram, kādu gardumu vai iecienītu rotaļlietu. Kamēr viņa uzmanība ir novērsta, aizvāc akmeni no suņa redzesloka.

2. Sunim ir garlaicīgi

Garlaicība ir izplatīts vaininieks neskaitāmām blēņām - sākot no mēbeļu košļāšanas līdz dažādu savādu priekšmetu ievilkšanai savā pagalmā vai iznīcināšanai. Suns, kurš nav pietiekami nodarbināts, atradīs veidus, kā mazināt garlaicību. Ja suns garlaikojas pastāvīgi, jāsāk domāt, vai apkārtējā vide viņam piedāvā pietiekami daudz garīgas stimulācijas, kas rada interesi. Jā, šāda vides nepieciešamība neattiecas tikai uz cilvēkbērnu attīstību! Suņiem, kuriem trūkst pastāvīgu iespēju iesaistīt smadzenes un darboties, var rasties uzvedības problēmas. Viņi kļūst neapmierinātāki un meklēs veidus, kā sevi nodarbināt.

Piedāvā savam sunim rotaļlietas, vari tās iesaistīt spēlē, paslēpjot tās dažādās vietās pagalmā vai mājā, katru dienu dodies pastaigās ar suni, spēlē spēles. Piedāvā viņam aktivitātes, kas ļauj apgūt jaunas nodarbes un varbūt pat trikus.

3. Suns ir nervozs, saspringts

Ja suns ir pārlieku saspringts vai nervozs un nezina, kā rīkoties konkrētajā situācijā, nereti dažādu priekšmetu graušana ir veids, kā mazināt negatīvās emocijas.

Dažiem suņiem var būt arī nopietnas uzvedības problēmas, vispārēja trauksme un kompulsīvi traucējumi, kuru dēļ parādās tāda neadekvāta uzvedība kā astes graušana, akmeņu ēšana un citi savādi paradumi. Ja Tev šķiet, ka sunim varētu būt trauksme vai kompulsīvi traucējumi, meklē palīdzību pie dzīvnieku uzvedības speciālistiem.

4. Sunim ir nopietnas veselības problēmas

Nereti suņi grauž nepārtikas lietas, pat akmeņus, kad viņi izjūt kuņģa darbības traucējumus vai gremošanas problēmas un meklē atvieglojumu. Šāds paradums var norādīt uz kādu diskomforta sajūtu zarnu traktā. Tas var nozīmēt, ka ir jāpārskata suņa uzturs. Ja uzturā trūkst nepieiešamo olbaltumvielu, suns var meklēt trūkstošos vitamīnus un minerālvielas citur. Dažkārt uzturvielu trūkumu var radīt arī kāda nopietna medicīniska problēma, piemēram, rahīts vai aizkuņģa dziedzera nepietiekamība. Tas viss var radīt nopietnas problēmas suņa veselībai.

Kad jāvēršas pie veterinārārsta:

Dažas pazīmes, kas liecina, ka akmeņu ēšana ir kļuvusi par nopietnu problēmu un nekavējoties ir jāmeklē veterinārārsta palīdzība:

 • Pārmērīgas slāpes
 • Caureja
 • Pārmērīga urinēšana
 • Vemšana
 • Krampji

Tāpat, ja redzi, ka suns tikko norija akmeni, nekavējoties vērsies pie vetārsta, jo labāk ir rīkoties savlaikus, nekā pēcāk nožēlot.

Kā atturēt suni no akmeņu ēšanas?

Ja Tavs suns nespēj atturēties no akmeņu graušanas – ko darīt?

 • Konsultējies ar veterinārārstu vai dzīvnieku uzvedības speciālistu, lai izslēgtu iespēju, ka sunim ir nopietnas veselības problēmas.
 • Ja Tavam sunim ir paradums ēst akmeņus, noteikti vietās, kur ir akmeņi, nelaid viņu skriet brīvā vaļā, bet turi pavadā.
 • Pārliecinies, ka Tu piedāvā sunim pietiekami daudz alternatīvu košļājamu lietu.
 • Nodarbini suni – spēlējiet spēles, pavadiet aizraujoši laiku kopā.
 • Iemāci pamata komandas “Dod”, “Met zemē”. Vislabāk būtu ieplānot privātstundas kādā suņu skolā pie sertificēta, profesionāla suņu trenera.
 • Iepazīsti savu suni un piefiksē lietas, kas piesaista viņa interesi, lai brīdī, kad viņš vēlēsies ķerties pie kārtējā akmens graušanas, tu varētu ātri novērst viņa uzmanību.

Izlasi arī:Suns, akmeņi, Photo by Louis-Etienne Foy on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas