Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Slutišķu Vecticībnieku sādža Latgalē - vērts redzēt

Ja esi bijis Latgalē un neesi redzējis Vecticībnieku sādžu, tad var teikt, ka Latgali līdz galam neesi iepazinis. Pusstundas braucienā no Daugavpils atrodas Slutišķu vecticībnieku sādža, kurā joprojām apskatāmas senās un nelielās koka guļbūves mājiņas, cakotiem koka dekoriņiem, logu slēģiem. Īpaši vasaras sezonā tajās kūsā dzīvība, bet pastāvīgi cauru gadu te dzīvo vien dažas ģimenes.

Slutišķu vecticībnieku sādža atrodas pašā Daugavas malā, brīnišķīgā vietā, kur blakus atrodas arī Markovas Dabas taka, kā arī plaša, sakopta piknika vieta ar galdiem, soliņiem un skatu laukumu jeb nelielu estrādi, kurā gribas uzkavēties un ilgi skatīties Daugavas lokos.

Jau ceļā uz Slutišķiem ir, ko redzēt -jo tuvāk sādžai, jo vairāk mazo koka mājiņu, kurās joprojām notiek dzīve. Tiesa, redzam arī daudzas pamestas ēkas. Pirms sādžas ierīkota autostāvvieta. Atstājam auto un tālāk dodamies kājām. Te ir zemes ceļš, kas ir labas kvalitātes un viegli izejams arī ar bērnu ratiņiem. Ejot garām senajām ēkām, ir ļoti interesanti vērot, ar kādu mīlestību pret senču mantojumu izturas pašreizējie iedzīvotāji un kā šī senatne saplūst ar mūsdienām. Zedeņu žogi, koši krāsotas logu ailas, pelēkas koka mājiņas, kas reizēm liekas tik mazas kā mūsdienīgs dzīvoklis… taisni neticami, ka šādos namiņos reiz spēja dzīvot lielās vecticībnieku ģimenes, kurās parasti bija 6-9, pat 12 bērni. Raugoties uz namiņiem, redzams, ka te katram roku pielikuši īsti namdari – sava aroda meistari. Koka dekoratīvie elementi ir tik smalki, it kā būtu tamborēti. It kā pieticīgo koka māju apdarē nepārprotami redzamas slāvu tautu tradīcijas un greznums.

Daudzos pagalmos stāv automašīnas, dažviet ir kāds batuts bērniem, taču jāņogu krūmi apklāti ar baltiem, skaistiem galdautiem – lai putni neapēd. Protams, ka ir liels vilinājums redzēt – kas namiņos ir iekšā, tādēļ dodamies pa taku līdz galam, kur viena no vecticībnieku mājām ir pārtapusi muzejā un pieejama apskatei. Šajā sētā savulaik arī filmētas Sibīrijas epizodes iemīļotajam seriālam “Likteņa līdumnieki”. Vasaras sezonā muzejs ir atvērts un tā apskate ir patiesi interesanta. Te var apskatīt gan pašu etnogrāfisko sētu, gan telpas un iekārtojumu, kā arī zirglietas un dažādus sadzīves priekšmetus. Muzeja darbiniece pastāsta dažādas interesantas lietas gan par vecticībnieku dzīvesveidu, gan šo vietu.

Apskati arī:


Slutišķu vecticībnieku sādža, foto:1188

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas