Pavasara iestāšanās un ierobežotās izklaides iespējas vilina cilvēkus doties dabā. Tieši šis ir laiks, kad mežos zied tik ļoti krāšņais meža ceriņš jeb zalktene! Daudzi nezinātāji steidzas noplūkt tā ziediņu vai pat zariņus, ko ielikt vāzē, taču UZMANĪBU! Šis ir ļoti, ļoti indīgs augs!
Sargiet bērnus – indīgā zalktene mēdz būt dārzos
Tā kā zalktenes ziedēšana ir viens no pirmajiem pavasara vēstnešiem, to mēdz audzēt arī kā dekoratīvo augu, ir vairākas zalkteņu šķirnes. Tomēr ir krietni jāpadomā pirms šādas izvēles, jo pat aiztiekot augu, var gūt ādas apdegumus – dedzināšanu un čūlas. Toksīnus satur visas šī auga daļas, un lielākā to koncentrācija ir tieši mizā un augļos jeb zalkteņu ogās, kas atgādina skaistus ķiršus, ar tiem raksturīgiem kauliņiem. Garšas ziņā gan tie nav saldi un patīkami, bet gan dedzinoši, turklāt ļoti indīgi. Jau viena pati oga var izraisīt bērnam smagu saindēšanos, bet 2 – 3 apēstas ogas vai pat auga lapas var būt pat bērnam letālas. Parastie saindēšanās simptomi, kas raksturīgi, saindējoties ar zalktenēm, ir vēdergraizes, galvassāpes, caureja, smagākos gadījumos bezsamaņa un krampji, nāve. Apēdot vienu zalktenes ogu, pieaugušajiem izraisa dedzināšanu mutē un rīklē. Arī mājdzīvnieki, jo sevišķi suņi, kuriem ir tendence ēst dārza ogas, jāsargā no šī skaistā, bet indīgā auga.
Zalktene var dziedināt
Ne velti zalktenes pielīdzina žurku indei – toksīnu ziņā tās līdzinās indīgajiem velna rutkiem un driģenēm. Savvaļā meža ceriņus var sastapt mitros jeb auglīgos mežos. Vasaras laikā ceriņveidīgo ziedu vietā augu rotā koši sarkanas ogas, bet tā lapas ļoti atgādina lauru koka lapas. Tomēr, lai cik indīga zalktene nebūtu, pareizajās rokās, tā var nest labumu. Un šoreiz runa iet par pētniecības nozares ekspertiem un arī bioloģijas, farmācijas nozari. Zalktene satur vielas, kas esot ar pretvēža iedarbību. Tomēr tas nenozīmē, ka vēža slimnieki var tās lietot! Absolūti un galīgi nē – tās joprojām ir indīgas visiem! Tādēļ, ja esi dzirdējis, ka zalktene iznīcina vēzi, tad noteikti nevajadzētu mēģināt šādu pašārstēšanos, jo tas novedīs pie letāla iznākuma. Zalkteņu ārstniecisko iedarbību pēta attiecīgās institūcijas, laboratorijas, kas mēģinās nākotnē rast zalkteņu pielietošanu medicīnā.
Lasi arī:
10 indīgie augi pļavās un mežos
TOP 10 indīgie istabas augi
Aptieka uz palodzes – 5 ārstnieciskie istabas augi, kuri noder vienmēr!
Zalktene, Image by Hans Braxmeier from Pixabay