Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Aptieka uz palodzes – 5 ārstnieciskie istabas augi, kuri noder vienmēr!

Istabas augi ne tikai var izdaiļot Tavas palodzes, bet arī būt noderīgi veselībai! Un šis jau ir kā medus maize uz kārā zoba visiem, kam piemīt “zaļo pirkstiņu” sindroms. Uzzini, kuri 5 istabas augi iederas aptiekai uz palodzes!

Alveja (Aloe vera)

Alveja jeb aloje ir daudzgadīgs liliju dzimtas augs ar gaļīgām, gar malu dzelkšņainām lapām. Alvejas labi aug gaišās, saulainās telpās, mālainā augsnē un prasa minimālu mēslošanu, labi pacieš sausumu. Alvejas var atrast teju katras omītes mājās un ne par velti!
Alvejā ir aptuveni 60 vērtīgu vielu - D, A, C, E, B1, B2, B3, B6, B12 vitamīns, beta karotīns, minerālvielas, aminoskābes, ogļhidrāti, fermenti, enzīmi un dažnedažādi cukuri. Alveja savās biezajās lapās satur ārstniecisku recekļainu, šķidru un caurspīdīgu želeju, no kuras gatavo arī sulu, ko izmanto ne tikai kā piedevu ārstnieciskos produktos, dekoratīvajā kosmētikā, bet arī pārtikā.

Alvejas sula atver ādas poras, izvada toksīnus, mitrina ādu, cīnās pret pinnēm un pūtītēm, dziedē pirmās pakāpes un saules apdegumus, veicina nelielu brūču, kukaiņu kodumu un ādas iekaisumu dzīšanu, samazina arī zvīņēdes simptomus.

Alveja lietojama arī iekšķīgi. Tā tonizē un atjauno organismu, uzlabo vielmaiņu, samazina kuņģa dedzināšanu, rosina apetīti, uzlabo gremošanu, mīkstina vēderu. Pielietojama arī ir iesnu gadījumā, mazina iekaisumus. Lietojama arī plaušu tuberkulozes ārstēšanai.
Alvejas sula regulē menstruācijas, bet pašu menstruāciju un grūtniecības laikā lietot nedrīkst, jo tā veicina asins pieplūdi mazā iegurņa orgānos!

Astainā baltstarīte (Ornithogalum caudatum)

Astainai baltstarītei jeb neīstajam jūras sīpolam ir mūžzaļas, sulīgas, zaļganas zvīņlapas, kas sasniedz pat 70 cm garumu. Augam ir balti ziedi ķekara līdz metru gara kāta galā. Sīpoli, kas savairojas nelielā laika posmā nav jāpārstāda.

Tautas medicīnā astainās baltstarītes sagrūstas lapas mēdz siet pie sasistas, ievainotas vietas. Zināmākais jūras sīpola pielietojums ir šī sīpola novārījums cukura sīrupā, ko lieto pie dažādām saaukstēšanās slimībām. Šī auga lapas palīdz dziedēt apdegumus, novērš apdeguma čūlu veidošanos. Pret muguras sāpēm pielieto samalta sīpola un spirta uzlējumu, šis uzlējums var izraisīt ādas apsārtumu, tādēļ jāseko līdzi ādas stāvoklim.

Plūksnainā kalanhoja (Kalanchoe pinnata)

Plūksnainā kalanhoja ir 60–120 cm augsts, daudzgadīgs biezlapju dzimtas lakstaugs, kam pieaugušas lapas malās aug jauno augu aizmetņi.

Ārstniecībā izmanto plūksnainās kalanhojas auga lapas un sulu, kas satur organiskās skābes (ābolu, etiķa un citronskābi), alumīniju, magniju, kalciju un arī mangānu. Šim augam piemīt baktericīda, pretiekaisumu, brūces dziedējoša un asiņošanu apturoša iedarbība, ārstē čūlas, augoņus, ekzēmu, ādas izsitumus, apdegumus, izgulējumus. Pielieto strutojošu iekaisumu ārstēšanai, kā arī sasprēgājušu krūtsgalu ārstēšanā, ko noteikti novērtēs jaunās māmiņas. Ārstē arī plakstiņu iekaisumus, sāpošu kaklu un pat paplašinātas vēnas. Pret iesnām un gripas profilaksei 2 reizes dienā 2 kalanhojas sulas pilienus pilina katrā nāsī.

Ģerānija (Pelargonium).

Pelargonija jeb ģerānija ir zināma arī kā ausu puķe. Tai piemīt spēcīgs aromāts, kas sajūtams, ja auga lapas pakustina, tādēļ tas ir pielietojams arī aromterapijā. Pelargoniju pielieto gan kosmētisko, gan ārstniecisko līdzekļu pagatavošanā. Ģerānijas novārījums spēcina matu sakņu sistēmu, tādēļ ar to skalo galvas ādu gadījumos, kad pastiprināti izkrīt mati. Tai piemīt spēcīga antiseptiska iedarbība, kā arī ādas atjaunojošs efekts, līdz ar to izmantojams celulīta novēršanai. Ģerānijai piemīt pretiekaisuma īpašības. Ēteriskās eļļas, ko satur pelargonija izmanto kā sāpju remdējošu palīglīdzekli. Ne par velti to sauc par ausu puķi – ģerānijas lapas ietin marlē un ievieto ausī auss sāpju gadījumos. Bet ne tikai ausu sāpes tā remdē. Arī zobu sāpju gadījumā pelargonijas lapu ierīvē smaganās un uzkož līdz tiek pie zobārsta.

Ķīnas roze (Hibiscus)

Ķīnas roze jeb hibisks ne tikai ir krāšņa ar saviem lielajiem, košajiem ziediem, bet arī lielisks ārstniecības augs! Dabā mūžzaļais augs mēdz sasniegt pat 5 metru augstumu, tamdēļ arī telpas augšanai tām nepieciešamas plašas. Ķīnas rozei patīk vienmērīga laistīšana, zeme nedrīkst būt ne pārlieta, ne izkaltusi. Zied augs teju vai visa gada garumā, pakāpeniski nomainot vienu pēc otra ziedus, kuri zied vien 1 – 2 dienas. Bet lai ķīnas roze ziedētu bagātīgāk, ziemas miera periodam tai piemērota vēsa telpa, aptuveni 15C. Tu noteikti esi dzēris sarkano tēju, kurai zināmāks nosaukums ir karkadē. To pielieto, lai atjaunotu enerģiju, kā arī kuņģa čūlas, anēmijas, avitaminozes, aknu, nieru, asins saslimšanas gadījumos. Hibiska tēja lieliski attīra organismu, tā ir imunitāti veicinoša, jo satur bagātīgu C vitamīna daudzumu.

Lai arī viss nāk no dabas un istabas augi nav izņēmums, tomēr derētu vienmēr pakonsultēties ar ģimenes ārstu pirms jebkuru “Tautas medicīnas” metožu un augu lietošanas praksē! Esi vesels un lai zaļo Tavas palodzes!

Uzzini vairāk par istabas augiem un to kopšanu:

Ķīnas roze, foto - Pinterest

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas