Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

12 interesanti fakti par augļiem

Džekfrūts (Image by Reinout Dujardin from Pixabay)

Džekfrūts (Image by Reinout Dujardin from Pixabay)

Augļi - pilni ar vitamīniem un minerālvielām - ir ļoti svarīgi mūsu veselībai, bet cik gan daudz tu par tiem patiesībā zini? Lūk, vairāki fakti, kas vairumam cilvēku nav zināmi.

1. Kazenes un zemenes tehniski nav ogas

Kazenes un zemenes tehniski nav ogas. Tās rodas no viena zieda, tāpēc patiesībā ir uzskatāmas par sulīgiem riekstiņu kopaugļiem. Īstie augļi ir mazās sēkliņas, kas ir uz zemenēm. Var teikt, ka zemene ir viltus auglis nevis oga, atšķirībā no arbūziem, banāniem, tomātiem un ķirbiem, kas ir uzskatāmi par ogām.

2. Vīnogas nespēj nogatavoties

Zināms, ka lielu daļu augļu plantācijās noplūc zaļus, lai transportēšanas laikā tie pa ceļam varētu nogatavoties un veikala plauktus sagaidīt jau ēdamā stāvoklī un izskatā. Ar vīnogām tā nav. Tās ir jāplūc jau gatavas, jo pēc noplūkšanas tās vienkārši vairs nespēj nogatavoties.

3. Granātābols un sēkliņas

Vai zini, cik daudz sēkliņu var būt vienā grānātābolā? Zinātāji lēš, ka līdz pat 1000! Savukārt uz 1 zemenes var būt līdz pat 200 sēkliņām. Visai iespaidīgi, vai ne?

4. Džekfrūts var būt milzīgs

Džekfrūti jeb Indijas maizeskoki ir atzīti par lielākajiem augļiem pasaulē. Augļu masa var sasniegt pat 25 kg, bet tā garums var sasniegt līdz 1,2 metriem.

5. Ābols, ko tu ēdi šodien, var būt pat gadu vecs

Mūsdienu pārtikas uzglabāšanas tehnoloģija ir tik ļoti attīstījusies, ka importētie āboli, kurus redzi veikalu plauktos šodien patiesībā var būt nolasīti pat gadu atpakaļ.

6. Pastāv risks, ka banāni pēc laika no veiklu plauktiem izzudīs

Tagad banāni ir ierasta parādība veikalu plauktos un mūsu augļu grozos, bet pirms vairākiem gadu desmitiem banāni Latvijā bija kas ekskluzīvs un, iespējams, arī nākotnē tos gaida tāds pats statuss. Tos apdraud ģenētiskās daudzveidības trūkums, jo, kaut arī pasaulē ir vairāk nekā 1000 dažādu banānu šķirņu, vairumu no tiem nav labi ēst un patēriņam tiek pārdotas vien dažas, kas ātri var aptrūkties.

7. Toksiskie augļi

Ciānīds ir toksīns, kas sastopams dažos augļos, piemēram, ābolos, persikos un aprikozēs. Arī Kartupeļos ir toksīnsun to sauc par solanīnu, kas var izraisīt paralīzi, halucinācijas vai nāvi. Par laimi, visus šos nosauktos augļus mēs varam lietot droši, jo toksīnu līmenis tajos ir ļoti, ļoti zems.

8. Augļi, kas barojošāki par steiku

Vai zināji, ka ķirbju sēklas satur vairāk olbaltumvielu nekā tāda pat daudzuma liellopu gaļas? Tas pats attiecas arī uz brokoļiem: arī brokoļi satur vairāk olbaltumvielu uz vienu kaloriju nekā steiks.

9. Čili pipars spējot dziedēt brūces

Tiek lēsts, ka čili pipars ir augs, kas noder ārstniecībā, jo tas spējot veicināt brūču dzīšanu un asins recēšanu. Arī kajenna pipari palīdzot regulēt asinsspiedienu un dziedēt ievainojumus. Neatkarīgi no tā, vai jūs ēdat kajēnu piparus vai apkaisa to brūcē, tas palīdzēs brūcei ātrāk sadzīt. Mājās gan pārliecināties par šo faktu pareizību mēs neiesakām.

10. Alerģija no lateksa un mango

Cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret lateksu, visticamāk, ir alerģija arī pret mango un kivi.

11. Mandeles nav rieksti

Mandeles ir persiku augu dzimtas ģimenes loceklis, un patiesībā tas nav rieksts.

12. Vīnogas un rozīnes sunim ir bīstamas!

Vīnogas un rozīnes var izraisīt nāvi suņiem un citiem mājdzīvniekiem, jo ​​tas var izraisīt nieru mazspēju. Tāpēc tās ir ieteicams glabāt tālu no jebkuru mīluļu zobiem.

Lasi arī šos rakstus:

  • 6 pārsteidzoši iemesli, kāpēc jāēd brīnumogas avenes;
  • Kas notiks, ja Tu katru rītu izdzersi glāzi selerijas sulas?
  • Brūklenes un to dažādais pielietojums;
  • Augļu varavīksne - kādas uzturvielas ir dažādu krāsu augļos un dārzeņos?

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...