Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Mājdzīvnieks izraisa astmas simptomus! Ko darīt?

Mājdzīvnieki, Photo by Alvan Nee on Unsplash

Mājdzīvnieki, Photo by Alvan Nee on Unsplash

Ne tikai mājdzīvnieku spalva var izraisīt astmas simptomus. Kairinātāji var būt arī olbaltumvielās, kas atrodas dzīvnieka ādā, siekalās, urīnā vai pat putnu spalvu putekļos. Tādēļ, ja Tev ir alerģija pret olbaltumvielām, arī tad no dzīvniekiem var rasties alerģiska reakcija.

Kādos gadījumos dzīvnieki izraisa astmas simptomus?

Olbaltumvielas alerģijas gadījumos astmas simptomus var izraisīt pieskaroties vai ieelpojot alergēnus, kas atrodas dzīvnieka ādā, siekalās, urīnā vai putnu spalvu putekļos. Turklāt alerģijas pret dzīvniekiem var attīstīties jebkurā dzīves posmā, neskatoties uz to, ka jau ir bijis mājdzīvnieks agrāk, bet nav bijušas alerģiskas reakcijas no tiem.

Kā saprast, vai dzīvnieki izraisa astmu?

Lielākai daļai cilvēku, kuriem ir alerģija pret dzīvniekiem, alerģiska reakcija izpaužas ātri – bieži vien pat dažu minūšu laikā. Tomēr daļai simptomi izpaužas vien vairākas stundas vēlāk.

Papildus astmas simptomiem var būt arī citi alerģiju simptomi, piemēram, niezošs, ūdeņains deguns un acis, šķaudīšana, arī klepus. Ja alerģija pret dzīvniekiem ir ļoti izteikta, var rasties nopietnas elpošanas problēmas, kā arī paātrināta sirdsdarbība, reibonis, pat ģībšana.

Ja pēc kontakta ar dzīvnieku tūlīt vai pēc vairākām stundām ir bijušas kādas no pazīmēm, bet pēc laika, kad kontakta vairs nav, pašsajūta ir uzlabojusies, iespējams, ka Tev patiešām ir alerģija no dzīvnieka.

Jāatceras, ka, pārvietojot mājdzīvnieku uz citu istabu vai ārpus tās, astmas simptomus nevar novērst, jo alergēni var palikt paklājā, mēbelēs un drēbēs, pat gaisā.

Vislabākais veids, kā saprast – ir vai nav alerģija uz dzīvnieku, ir alerģijas testa veikšana.

Kā samazināt dzīvnieka izraisītas astmas risku?

  • Ja Tev jau ir astma un pēc kontakta ar dzīvnieku rodas astmas simptomi, lieto profilaktiskās zāles, kā Tev ieteicis to darīt Tavs ārsts. Profilaktisko zāļu lietošana ir vislabākais veids, kā mazināt astmas simptomus.
  • Ja līdz šim Tev nav bijis noteikts astmas izraisītājs – mājdzīvnieks, noteikti paziņo to savam ģimenes ārstam, lai varētu veikt pārbaudes, kas palīdzēs noskaidrot, vai tiešām simptomus izraisītājs varētu būt dzīvnieks.
  • Ja Tev ir aizdomas, ka alerģiska reakcija Tev rodas no Tava mājdzīvnieka, noteikti turies no viņa tālāk, pat dzīvojot vienā mājā. Norobežo dzīvnieku telpā, kurā nav paklāju un mīksto mēbeļu, kuros nevarētu uzkrāties alergēni. Pēc tam palūdz kādam radiniekam vai citam cilvēkam uzkopt telpu, kurā visbiežāk uzturas dzīvnieks, kā arī regulāri kopt pašu dzīvnieku (mazgāt un ķemmēt). Jāmazgā regulāri arī dzīvnieka rotaļlietas un citas mantas. Tādējādi var tikt samazināts izdalīto alergēnu daudzums.
  • Gaisa ventilācija ir ļoti svarīga cilvēkiem ar astmas simptomiem. Apsver domu par kondicioniera vai ventilatora iegādi. Maksimāli vēdini telpas, atverot logus!
  • Telpas uzkop ar mitru lupatu. Sausā uzkopšana var tikai vairāk izplatīt alergēnus pa gaisu.

Ja dodies ciemos pie kāda, kam ir mājdzīvnieks:

  • Noteikti neaizmirsti paņemt līdzi savas pretalerģijas zāles!
  • Rūpējies par savu veselību un nekaunies paziņot iepriekš cilvēkiem, pie kuriem dosies ciemos, ka Tev ir alerģija pret mājdzīvniekiem. Palūdz uzkopt māju pienācīgi tieši pirms Tavas ierašanās. Ja tomēr zini, ka tā netiks darīts vai arī alerģija Tev ir pārāk nepatīkama, atsaki ciemošanos!

Ja apsver iegādāties mājdzīvnieku:

Pirms jebkuras mājdzīvnieka iegādes vērts zināt, vai tas var izraisīt alerģisku reakciju, jo īpaši svarīgi, ja Tev jau ir bijušas alerģijas izpausmes vai astma. Ja iepriekš nav bijusi skaidrība par alerģijas iemeslu, veic alerģijas testu, lai izslēgtu dzīvnieku kā alerģijas ierosinātāju.

Pirms mājdzīvnieka iegādes, veic “ikdienas dzīvošanas testu”. Ja iespējams, sarunā šo pašu plānoto dzīvnieku iesākumā uz pāris dienām, lai saprastu, vai no tā nerodas alerģija. Ja Tev nav iespējams šādi “aizņemties” mājdzīvnieku no pārdevēja, aizņemies to no draugiem vai paziņām.

Kādi dzīvnieki piemērojami cilvēkiem ar astmu?

Ja sirgsti ar astmu un tomēr ļoti vēlies mājas mīluli, bet apzinies, ka tas Tavu dzīvi un veselību var tikai padarīt sliktāku, atceries, ka ir hipoalerģiski mājdzīvnieki, par kuriem vari parūpēties!

Dažādi abinieki un zivis var būt lielisks mājdzīvnieks, piemēram, zivīm, vardēm, bruņurupučiem, ķirzakām un čūskām nav spalvu, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas. Tomēr atsevišķos, unikāli retos gadījumos var gadīties, ka pat zivs izraisa alerģisku reakciju. Protams, arī šādos retos gadījumos ar testa palīdzību var noskaidrot, vai tā tiešām ir.

Alternatīvas mājdzīvnieku idejas bērniem ar astmu

Pat pieauguši cilvēki pārdzīvo, ka nedrīkst kontaktēties ar dzīvniekiem, bet maziem bērniem jo īpaši sāp sirsniņa, ka nedrīkst paglaudīt kaķīti vai sunīti. Lai atvieglotu šo sāpi, bērniem ar astmātisku reakciju uz dzīvniekiem, ir iespēja sajust dzīvniekus:

  • Kā alternatīvu mājdzīvniekam, bērnus var vest uz dažādiem Zoo, ja ,protams, alerģija nav tik izteikta, lai mazo cilvēku maksimāli turētu pēc iespējas tālāk no dzīvnieku teritorijas. Ir daudzi mini Zoo, kur apskatīt pa gabalu dažādus dzīvniekus.
  • Bērnam var iegādāties mīksto mantu, kas maksimāli līdzinās dzīvniekam. Ir pat dzīvnieku “robotiņi”, kas interaktīvi imitē īstu dzīvnieku uzvedību.

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...