Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Zaļā tēja – vai šo veselības eliksīru ir iespējams pārdozēt?

Zaļā tēja tiek uzskatīta par teju par veselības eliksīru, kas bieži izslavēta kā tauku dedzinošas diētas sastāvdaļa, kā arī līdzeklis sirds slimību un vēža profilaksei. Mums patīk tam noticēt, jo ikviens meklē kādu brīnumnūjiņu, kas atrisinās visas mūsu problēmas, īpaši, ja šī brīnumnūjiņa ir tiek viegli pieejama un lietojama. Ir neskaitāmi veidi, kā pagatavot zaļo tēju - sākot no vienkārša, kūpoša tējas uzlējuma, beidzot ar kokteiļiem un pat kā ēdienu piedevu. Tomēr patiesībā viss nav tik balts, zaļās tējas pārmērīgai lietošanai ir arī savas negatīvās puses un ļoti nopietni riski. Kas tev būtu jāzina par zaļo tēju?

Vai zaļā tēja var palīdzēt zaudēt svaru?

Zaļā tēja satur bioaktīvas vielas, kas var spēcīgi ietekmēt vielmaiņu. Tieši šo īpašību ar vilinošiem nosaukumiem apspēlē daudzi zaļās tējas slavētāji un tirgotāji – tiek stāstīts par zaļās tējas brīnumaino ietekmi uz svara zudumu, aptiekās pieejami dažādi uztura bagātinātāji ar zaļās tējas piedevām, kas sola sadedzināt taukus, iegūt slaidu augumu u.c. Zināma taisnība tur ir – zaļā tēja patiešām var palielināt vielmaiņas ātrumu – šis efekts saistās ar kofeīna un katehīna kombināciju. Zaļās tējas savienojumi palielina hormonu līmeni, kas liek tauku šūnām sadalīt taukus. Tā atbrīvo taukus asinīs un padara tos pieejamus kā enerģiju, taču ietekme, visticamāk, dos vien nelielas svara izmaiņas. Ja tu domā, ka dzerot pāris tases dienā, tauki vienkārši izkusīs – tad zini, ka tas tā nenotiks. Pat ļoti lielās devās zaļās tējas ietekme uz patiesu svara zudumu ir minimāla.

Vai zaļā tēja palīdz uzturēt možumu?

Viens no ieguvumiem zaļās tējas dzeršanā – tā ir iespēja uzņemt zemāku kofeīna daudzumu nekā, piemēram, dzerot kafiju. Kofeīns, kā zināms, palīdz uzturēt možumu. Tomēr nevajadzētu pārspīlēt. Kofeīns ir stimulants, tāpēc tas palielina sirdsdarbības ātrumu un asinsspiedienu, darbojas kā diurētiķis un palielina modrību. Pārāk daudz kofeīna, neatkarīgi no tā, vai tas ir no tējas, kafijas vai cita avota, var izraisīt ātru sirdsdarbību, bezmiegu un trīci.

Kādi ir riski no zaļās tējas pārdozēšanas?

Eksperti brīdina, ka ir bijuši gadījumi, kad cilvēkiem, kas lietoja pārmērīgi daudz zaļās tējas, tika konstatēti nopietni aknu bojājumi, līdzīgi tiem, kādi parādās cilvēkiem, kas pārmērīgi lieto alkoholu. Lai gan riski ir mazāki par ieguvumiem veselībai un dažas tases dienā ir ļoti labas, tomēr nevajadzētu aizrauties ar 10 un vairāk tējas tasīšu iztukšošanu.

Ja esi jutīgs pret kofeīnu – vēlams nelietot zaļo tēju vakara stundās.

Tanīni, kas atrodami gan zaļajā, gan melnajā tējā, var samazināt folijskābes uzsūkšanos - svarīga vitamīna, kas palīdz mazināt iedzimtus defektus. Ja esi grūtniece vai plāno grūtniecību, Tev noteikti jāierobežo zaļās tējas patēriņš līdz divām tasītēm dienā vai arī vispār jāatsakās no tās.

Zaļā tēja var traucēt arī dzelzs uzsūkšanos, tāpēc ieteicams izvairīties no zaļās tējas dzeršanas ēdienreizēs un labāk vienkārši dzert tēju starp tām. Tas nozīmē, ka, malkojot zaļo tēju, Tavs ķermenis, iespējams, ir mazāk gatavs uzņemt dzelzi no augu izcelsmes avotiem, piemēram, pupiņām, olām vai piena produktiem. Tas var izraisīt anēmiju vai asiņošanas traucējumus. Regulāri dzerot zaļo tēju ēdienreizēs, dzelzs absorbcija var samazināties pat par 70%. Tējas dzeršana starp ēdienreizēm, nevis ar ēdienu palīdz mazināt šo efektu.

Tējā dabiski ir daudz fluora. Pārāk daudz zaļās tējas dzeršana var veicināt neveselīgu fluora daudzumu uzturā. Efekts ir īpaši izteikts, ja tēju pagatavo ar fluorētu dzeramo ūdeni. Pārāk daudz fluora var izraisīt attīstības kavēšanos, kaulu slimības, zobu fluorozi un citas negatīvas sekas.

Dzert vai nedzert zaļo tēju?

Vai tagad jāsāk baidīties no zaļās tējas? Nebūt ne! Lielākajai daļai cilvēku ieguvumi atsvērs riskus. Kā saka – pat ūdeni var pārdozēt, līdzīgi arī var iedzert nāvējošu daudzumu zaļās tējas, ja to dzer bieži, daudz un ļoti stipru. Ikdienā izdzertas dažas tējas tases tikai nāks par labu veselībai. Tomēr, ja esi grūtniece, ja ciet no anēmijas vai esi jutīgs pret kofeīnu – nepārdozē! Tāpat arī, ja vēlies iekļaut šo tēju savā diētā kā brīnumlīdzekli svara zaudēšanai, atceries, ka nevajag pārspīlēt ar pārmērīgi koncentrētiem uzlējumiem vai neskaitāmām tasītēm dienā. Tas nav tā vērts, lai riskētu ar savām aknām cerībā, ka tēja visu tievēšanas darbu paveiks Tavā vietā. Ja vēlies zaudēt svaru, sabalansē savu diētu un nodarbojies ar regulārām fiziskajām aktivitātēm.

Izlasi arī:

Lūk, kā var iegūt ideālo figūru! – Diētiskā pārtika, kas palīdz uzlabot formu

12-16 stundu neēšanas pauze var palīdzēt nomest liekos kilogramus

Smilšērkšķis – brīnumoga tavai veselībai

Ādas liftings un striju likvidēšana bez ķirurģijas – īpaši pēc svara zaudēšanas vai arī ar gadiem parādās ļengana āda. Ja nevēlies gulties zem skalpeļa – izlasi par HIFU terapijas iespējām!


Zaļā tēja Photo by Mareefe from Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas