Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas ir lietu internets

Viena no tehnoloģiju pasaules karstākajām tendencēm – lietu internets – šovasar uzņēmumiem un privātpersonām Rīgā kļūs pieejamāks nekā jebkad. Lattelecom īsā laikā visā galvaspilsētas teritorijā izveidojis lietu internetam nepieciešamo infrastruktūru, tādejādi jau no 1.jūlijā rīdziniekiem pieejami uzņēmuma piedāvātie risinājumi gudrās pilsētas, gudrās ražošanas un citās jomās.

Lattelecom lietu interneta tīkla izveidei ir izmantota jaunākās paaudzes (LPWan - Low-Power Wide-Area Network) tehnoloģija, kas no bezvadu un mobilā interneta atšķiras ar zemām uzturēšanas izmaksām, mazu enerģijas patēriņu un iespēju pieslēgt tīklā neierobežotu ierīču skaitu. Tehnoloģija darbojas uz radioviļņu principa, nodrošinot plašu interneta pārklājumu, ar kuru palīdzību tiek darbinātas dažādas ierīces un sensori. Līdz ar to tīkls pieejams grūti sasniedzamās vietās, kur ierastie interneta veidi lielākoties nav pieejami – ēku pagrabos, objektos ar biezām betona vai ķieģeļu sienām.

Ražotājiem un pakalpojumu sniedzējiem

«Lietu interneta tīkla infrastruktūru un risinājumus esam izveidojuši sadarbībā ar Eiropas vadošajiem izstrādātājiem, piemēram, Actility S.A., un daloties pieredzē ar vadošajiem telekomunikāciju uzņēmumiem Eiropā. Projektu, izmantojot lean un startup pieeju, īstenojām pusgada laikā, kas ir aptuveni divreiz īsāks laiks nekā nepieciešams citiem tirgus spēlētājiem un infrastruktūras attīstības projektiem», stāsta Lattelecom attīstības direktors Krists Avots, «esam atvērti arī citu Latvijas uzņēmumu un startapu iniciatīvām radīt un ieviest jaunus pakalpojumus, izmantojot mūsu infrastruktūru un palīdzēt šos risinājumus nest tālāk Eiropā un pasaulē.»

Lietu interneta tīkls ir noderīgs kā ražotājiem, tā pakalpojumu sniedzējiem. Komunālo pakalpojumu sniedzēji ar sensoru palīdzību var attālināti nolasīt skaitītāju rādījumus, bet ražotāji un tirgotāji var kontrolēt saldētavu un aukstuma iekārtu temperatūru. Lietu interneta loma pieaug gadījumos, ja jāaptver lielu daudzumu iekārtu vai ģeogrāfiski plašā teritorijā izkliedētas ierīces. Tas arī atvieglo datu apkopošanu, jo visa informācija nonāk vienā datorprogrammā, kur to var aplūkot un analizēt dažādos griezumos.

Vieglāk uzraudzīt

Piemēram, ūdensapgādes uzņēmums Jūrmalas ūdens, vienu no populārākajiem agrīnā lietu interneta risinājumiem – telemetriju – sadarbībā ar Lattelecom sāka ieviest jau pirms diviem gadiem. Kopš ūdens patēriņa mērījumi tiek veikti automātiski un nosūtīti uz centrālo biroju bez cilvēku iesaistes, uzņēmums novērojis vairākus būtiskus ieguvumus.

«Pirmkārt, informāciju par ūdens patēriņu mēs redzam jebkurā laikā, nevis tikai reizi mēnesī. Tas dod mums iespēju nekavējoties pamanīt patēriņa strauju pieaugumu, kas var signalizēt par ūdensvada plīsumu. Līdz ar to varam nekavējoties reaģēt un paši pārbaudīt trasi, nevis gaidīt klientu sūdzības,» DB stāsta par telemetrijas sistēmu atbildīgais Jūrmalas ūdens IT speciālists Romāns Kauškalis, «otrkārt, darbiniekiem vairs nav jābrauc nolasīt mērījumus, tādēļ varam viņus norīkot citu uzdevumu veikšanai. Un treškārt, telemetrija ļoti palīdz cīņā pret krāpniekiem. Mērierīce automātiski mums ziņo par kļūdu, ja skaitītājs sācis griezties pretējā virzienā vai tā darbība tiek traucēta ar magnēta palīdzību. Līdz ar to darbinieki jebkurā laikā var ierasties un pārbaudīt problēmas iemeslus».
Viedie skaitītāji tiek uzstādīti joprojām un Jelgavas ūdens lēš, ka drīzumā tie būs pieejami 80% Jūrmalas objektu.

Pieejams arī privātpersonām

Lietu interneta tīkla priekšrocības iespējams izmantot arī privātpersonu vajadzībām, dažādu «gudrās mājas» risinājumu ieviešanai, piemēram, lai ietaupītu izdevumus un uzlabotu mājokļa drošību, ierīkojot savās mājās attālināto temperatūras kontroli, videonovērošanu, kustību sensorus un citus risinājumus. Drīzumā tie būs pieejami arī citās pilsētās, jo Lattelecom izvērš lietu interneta tīklu arī Rēzeknē, Cēsīs, Talsos un citur.

Lietu internets pamazām pārņem pasauli un savstarpēji komunicējošas mašīnas atrod vietu aizvien jaunās nozarēs. Piemēram, ASV pilsētā Filadelfijā ielas malā novietotās atkritumu tvertnes izsauc atkritumu savākšanas automašīnu brīdī, kad ir piepildītas. Kompānijas Cisco ziņojumā Visual Networking Index: Global Mobile Data Traffic Forecast Update, 2015–2020 White Paper prognozēts, ka 2020. gadā jau 28% lietu interneta ierīču tiks savienotas specializētajā tīklā.

Rakstu sagatavoja Jānis Vēvers.
Materiāls tapis sadarbībā ar Lattelecom.
Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas