Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Veselīgais melnais plūškoks – tavā dārzā un sīrupa burciņā!

Melnā plūškoka ziedi. Attēls: pixabay.com

Melnā plūškoka ziedi. Attēls: pixabay.com

Plūškoks ir krūms vai neliels koks, kas arvien biežāk parādās Latvijas dārzos. Un ne velti! Brīnumainais augs, izrādās, daudzās kultūrās tiek uzskatīts par svētu koku, pateicoties tā ziedu un augļu dziedējošajām īpašībām, bet ne tikai. Latvijā sastopams sarkanais un melnais plūškoks. Melno biežāk lieto tautas medicīnā, savukārt sarkano – skaistumkopšanā.

Melnais plūškoks veselībai

Ievākt var tikai melnā plūškoka augļus un ziedus, jo sarkanais ir indīgs. Plūškoka ziedus ievāc to ziedēšanas sākumā, parasti jūnijā, bet šogad, kad viss zied vēlāk, noteikti var pagūt arī jūlija sākumā. Novākto ziedu čemurus izžāvē sausā un ēnainā vietā, vai cepeškrāsnī 40 grādos. Savukārt augļus – melnās plūškoka ogas – lasa augustā un septembrī, kad tie pilnībā ievākušies. No ziediem un augļiem gatavo tējas un uzlējumus. Ogas var gatavot arī sulā, ko dzer slimošanas laikā ar medu. Arī lapas var izmantot kompresēs, tās palīdz pret sasitumiem vai apdegumiem.

Melnā plūškoka ogas ir bagātas ar vitamīnu C, kā arī A, B1 un B2, karotīns, flavonoīdi, miecvielas, cukuri un organiskās skābes. Melnais plūškoks stiprina imunitāti, palīdz pret saaukstēšanos, bronhītu, angīnu, veicina asinsriti, tas kalpo kā sviedrējošs līdzeklis saaukstēšanās gadījumā, tam piemīt nervus nomierinoša iedarbība. Darbojas arī kā antioksidants, tas novērš aptaukošanos, zarnu spazmas, nierakmeņu rašanos un arī šķīdina tos. Plūškoku iesaka arī artrīta, podagras, radikulīta un reimatisma izpausmju mazināšanai.

Sarkanais plūškoks ir indīgs, bet vairo skaistumu

Līdzīgi kā daudzas skaistumam lietojamās drogas, jāpiezīmē, ka sarkanais plūškoks ir indīgs. Dārzā to stāda dekoratīviem nolūkiem, savukārt tā ziedus un sarkanos augļus bauda tikai ar acīm. To izmanto tikai profesionāli kosmētikas ražotāji mazās devās.

Plūškoks dārzā pret kaitēkļiem

Ne tikai plūškoka smalkie baltie ziediņi ir ar specifisku smaržu. Plūškoka lapu smarža atbaida odus un citus kukaiņus, tādēļ tā pavēnis vasarā ir patīkama vieta, kur atpūsties no uzmācīgajiem kukaiņiem. Plūškoka saknēm piemīt smaka, kas atbaida kurmjus un ūdensžurkas. Tieši tāpēc plūškoks ir kļuvis par izplatītu un iecienītu augu gan piemājas dārzos, gan muižu un piļu parkos.

Plūškoka sīrupa recepte

Lai pagatavotu plūškoka ogu sīrupu ziemai, ko lietot slimojot vai slimību profilaksei, piedāvājam vienkāršu videorecepti.

Būs nepieciešams 500 g svaigu plūškoka ogu, 750 ml ūdens, 60 g cukura vai medus, tējkarote vai divas kaltēta ingvera pulvera, tējkarote maltu krustnagliņu. Vāra ogas ar ūdeni un garšvielām uz lēnas uguns pusstundu, apmaisot un mazliet saspaidot ogas. Izmantojot caurduri, izkāš iegūto novārījumu katliņā, ogas kārtīgi izspiežot. Ja nepieciešams, pievieno vēl ūdeni. Pievieno cukuru vai medu, vāra vēl 15 minūtes, tad pilda sterilizētās burkās vai pudelēs.

Melnā plūškoka ziedi. Attēls: pixabay.com

Melnā plūškoka ziedi. Attēls: pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas