Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Ates muzejs – neaizmirstama vieta, kur pašam sajust senču ikdienu

Ūdensrožu dīķis, Viktora Ķirpes Ates muzejs, foto 1188

Viktora Ķirpa Ates muzejs, kas atrodas Alūksnes novadā, patiesībā ir pasakaina Vidzemes lauku sēta – tāda, kādās dzīvojuši mūsu senči. Šis brīvdabas muzejs ienes katru – gan lielu, gan mazu gandrīz aizmirstā senlatviešu ikdienas dzīvē.

Ko redzēt un darīt Viktora Ķirpes Ates muzejā

Ates muzejs pārsteidz ar Kalncempju pagasta novadpētniecības muzejam nodoto Viktora Ķirpa personīgo kultūrvēsturiskās nozīmes kolekciju, kas iekļauj vairāk kā 5000 vienības ar Latvijas brīvvalsts laika jeb 19.gs. beigu un 20.gs. lauku tehniku, zirgu inventāru, dažādiem amatnieku darba rīkiem un ne tikai. Te patiks visiem!

Fantastiskā gide ar saviem stāstiem par senlatviešu saimniecisko ikdienu un uzdotajiem darbiņiem aizrauj pat mazus bērnus, kas ar lielāko prieku kuļ graudus, mizo koku, izmēģina savu roku lina diegu gatavošanā, sākot no lina sagatavošanas, līdz pat diega ķemmēšanai un vērpšanai un pat aušanai. Lielie vīri un mazie puiši labprāt izbaudīs, kā ir sēdēt senā lauku tehnikā. Ikviens te var iepazīties ar senās latviešu kultūras zemnieka dzīvi, darbu, sadzīvi, tradīcijām un ne tikai. Un, kurš būs acīgāks, manīs arī velnu aizkrāsnē un vietējo raganu.

Bez saimniecisko darbu izmēģināšanas nelielai atpūtai te ir iespējams gan izšūpoties, gan spēlēt dažādas spēles – “Krustiņus un nullītes”, “Domino, “Jenga” patiešām lielos izmēros, kas padara ģimenes spēles interesantākas.

Ates muzejā ikvienam ir iespēja baudīt arī nakti pavisam neparastā gultasvietā – nakšņojot īstā, smaržīgā siena pūnītē.

Turpat blakus brīvdabas muzejam atrodas dzirnavas, kas arī agrāk bijušas muzeja īpašumā. Mūsdienās tās vairs nav apskatāmas no iekšpuses, toties brīnišķīga ainava paveras uz dzirnavu ūdens kritumu.

Muzeja apmeklētāji var nogaršot īstu saimnieces “Zāļu uzlējumu”, kas izdedzina kaklā visus vīrusus un baktērijas un patīkami sasilda no iekšpuses, kā arī nobaudīt gardu medusmaizi.

Pļaujas svētki Ates muzejā

Ik gadu septembra otrajā sestdienā norisinās Ates Pļaujas svētki. Tajos ikvienam ir iespēja ne tikai paņemt rokās senos darbarīkus, bet arī iemācīties tos pielietot un pat sacensties ar citiem par labākajām prasmēm. Tad te notiek liela jautrība, visapkārt valda sirsnīga noskaņa un ir iespēja tikt pie daudziem labumiem, iegādājoties tos pie mājražotājiem vai iegūstot par labāko vietu dažādās sacensībās. Noskatīties, kā šos svētkus svinējuši līdz šim, vari pievienotajā video.

Kas jāņem vērā, dodoties uz Ates muzeju?

  • Ates muzejā ir liela autostāvvieta, kas būs gana piemērota pat ekskursantu autobusiem.
  • Nekādas dižās mūsdienu ērtības te nav – ar to jārēķinās. Nepieciešamības gadījumā izmantojamas sausās tualetes, kas ir koptas.
  • Kafejnīca vai veikals arī te nav, tādēļ, ja uztraucies, ka var mākt izsalkums, aicinām paņemt līdzi ēdienu piknikam, kuru var baudīt īpaši maltītēm iekārtotās vietās. Savukārt, ja aptrūkstas dzeramais ūdens – to var pasmelt un padzerties no akas. Viss gluži kā senos laikos! Un zini – akas ūdens te ir tiešām gards!
  • Ieejas biļetes ir draudzīgās cenās. Tiek piedāvātas atlaides gan skolēniem, gan cilvēkiem ar invaliditāti, gan piemērojamas citas atlaides.

Nelaid garām iespēju uzzināt par citām lieliskām atpūtas vietām Vidzemē - pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!

Esot Alūksnes novadā, iebrauc apskatīt arī Zeltiņu raķešu bāzi, Pētera pirmā brokastu galdu - Visikuma dižakmeni, Bebru valstību un skaistās Raganu klintis!

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...