Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Mītiskās Raganu klintis un Raganu dabas taka

Raganu klintis, foto - 1188

Mītiskās Raganu klintis un fantastiskā Raganu jeb Vaidavas dabas taka, kas vijas gar Vaidavas upi Apes novadā, Apē, ir viena no tām vietām, kur noteikti jādodas! Te var veldzēties Vaidavas upes ūdenī, baudīt ainavisku dabu, stiprināt acu veselību avotā, lidot uz raganas slotas, smelties raganu gudrības augu zināšanās, aizrauties dažādās spēlēs un ne tikai to vien.

Raganu klintis

Raganu klintis, kas sasniedz pat 10m augstumu, ir devona smilšakmeņu atsegumi Vaidavas upes krastos, kuru veido 2 kraujas, 5 atsevišķi avoti un vairāki zemūdens avoti. Klintīs ir arī 4 nišas. Raganu klintīs savu mājvietu radušas krasta čurkstes. Šī vieta ir tik ļoti acīm un ausīm baudāma, kā reti kur. Čalojošais upes ūdens kopā ar putnu čivināšanu un ainavu, kas paveras, kad putni šurpu turpu lidinās un ik pa brīdim nozūd stāvajās klints sienās, var aizraut ikvienu dabas vērotāju, un laiks paskrien nemanot.

Vaidavas upe līdz Raganu klintīm no krasta ir izstaigājama, vietām tā smeļas vien līdz potītēm, tomēr kā jau visas upes, arī Vaidava ir mānīga - tā slēpj arī kādu dziļāku bedri, kurā ūdens sniedzas līdz pat pieauguša cilvēka krūšu daļai. Bet katrā ziņā vismaz sausā gadalaikā, kad ilgstoši nav lijis, var viegli, bet uzmanīgi aizstaigāt līdz pat pašiem klints atsegumiem, alām, lai iegūtu kādu neaizmirstamu foto kadru.

Runā, ka Raganu klintis savu nosaukumu ieguvušas tieši agrāk šeit dzīvojošo raganu dēļ. Tās esot kaitinājušas un maldinājušas, pat mocījušas un žņaugušas cilvēkus. Tur neesot drīkstējis tuvoties neviens gājējs, pat vientuļos garāmgājējus raganas neesot likušas mierā. Vietējie iedzīvotāji ar to nevarējuši samierināties un neizturēdami lūguši daudzus mācītājus atpestīt viņus no raganām, tomēr nevienam mācītājam to neesot izdevies izdarīt, tā vietā raganas esot atklājušas savus grēkus un izsaukušas, kā varot grēcīgs cilvēks šīs izdzīt. Bet vienreiz esot raganas nācis padzīt kāds mācītājs, kurš savā mūžā esot nogrēkojies vien vienu reizi, kad kādā tirgū, izsalkuma mākts, esot bez atļaujas paņēmis kliņģeri. Raganas gan esot mācītājam pat šo vienīgo grēku piesaukušas un pārmetušas, tomēr Dievs to jau sen bija piedevis. Tad mācītājs, Dieva vārdu piesaukdams un šo vietu svētīdams, panācis, ka raganas esot no Ragankalna aizgājušas. Tās esot aizskrējušas uz leju pa Vaidavu kliegdamas, un tagad dzīvojot pa visu Vaidavu izkaisītas.

Raganu dabas taka

Raganu dabas taka vijas gar Vaidavas upes krastu un te mijas gan dabas, gan cilvēka radītie mākslas darbi 1, 5 km garumā. Lai to izietu, jārēķinās ar aptuveni 1 stundu, bet, lai izbaudītu visu, ko tā sevī slēpj, var paiet pat vesela diena.

Raganas taka sākas teju vai blakus Raganu klintīm un sākotnēji te ir iespējams baudīt gudras atziņas, par kurām var nākties arī aizdomāties. Visas takas garumā var smelties zinības augu atpazīšanā, kā nekā, visas raganas bijušas labas augu pazinējas un pratušas tos izmantot dažādu slimību ārstēšanā un savās burvestībās.

Pastaigu taka ved arī gar kapiem, turklāt pie paša kapsētas zvana arī ved ceļš lejup uz Acu avotu, kas izplūst no Veco Raganu klinšu pakājes un atgādina raudošas acis. Otrs iemesls, kādēļ šo avotu dēvē par Acu avotu ir tādēļ, ka vietējie iedzīvotāji esot šo avotu ūdeni izmantojuši, lai dziedētu dažādas acu slimības. Lai avots sniegtu savas dziednieciskās īpašības, tam esot bijis kaut kas jāziedo. Par ziedojumiem kalpojušas dažādas lietas, sākot no dzijas un prievītēm, līdz pat drēbēm un monētām, un citiem ziedojumiem. Gan Acu, gan Veselības avotu ūdeni esot dzērušas un saimniecībā izmantojušas arī pašas raganas, kas dzīvojušas tuvajās klintīs. To velēšanos pa avotu ūdeni naktīs varējis dzirdēt pat uz netālu esošā lielceļa. Lai šie avotu ūdeņi dziedētu, esot bijis jāsmeļ Zvaigznes dienas rītā un Zaļās Ceturtdienas vakarā pēc tam, kad norietējusi saule.

Tā kā pati taka pārsvarā vijas gar Vaidavas krastu, tās posmā ir vairāki skaisti skati uz upi, un pat Vaidavas krastā iekārtotas piknika vietas. Takā iespējams gan apskatīt raganu priedi, cauro priedi un vējslotas priedi, gan palidot uz raganas slotas, aplūkot pašu raganu kaulus, gan sastapt arī citus iemītniekus – zaķus, ar visu savu pirtiņu, vilku, lapsu, āpsi un dažādus citādus zvērus un nezvērus.

Mazākie takas gājēji labprāt priecāsies par iespēju izšūpoties Šūpoļu priedes šūpolēs vai kādās no citām vairākām takā izvietotajām šūpolēm. Te iespējams pakavēt arī laiku veidojot dabas velšu mākslas darbus – dzīvās gleznas, ko papildināt uz celma var katrs gribētājs. Domino, dabas kalendārs, smaržīgā siena aleja, vēja stabuļu spēlēšana un daudz kas cits interesants baudāms un darāms visas takas ceļā. Spēļu laukumā pat iespējams paspēlēt Twister spēli. Peldēties gribētājiem ir ierīkota lieliska peldvieta ar atpūtas zonu, sauso tualeti, ugunskura vietu, grilu.

Ieteikumi, dodoties Raganu takas pastaigā

Pirmkārt un galvenokārt jāatceras, ka tualete un atkritumu tvertne izvietota vien peldvietas zonā, kas atrodas takas beigu posmā.

Ugunskura vietas izvietotas gan Raganu takas peldvietas atpūtas laukumā, gan pie Raganu klintīm, kas ir netālu no Raganu takas sākuma posma.

Kā jau visur ūdens tuvumā – odi un knišļi te netrūkst. Ir vērts lietot kukaiņu atbaidošus līdzekļus.

Protams, nevajadzētu aizmirst par dvieli, ja grasies nopeldēties. Tomēr jāatceras – upes gultne ir mānīga – vietām ir sekls, vietām dziļš, vietām ir maiga smilts, bet vietām asi akmeņi un gliemežvāki, uz kuriem var sadurties. Tāpat arī, kā jau visās upēs, ar ūdens straumi var tikt sanesti koki un zari, tādēļ vērts apsekot upes gultni pirms peldēšanas arī peldvietai iekārtotajā zonā, turklāt nevajadzētu peldēties citviet.

Būtībā, takas galvenais ceļa posms ir izbraucams arī ar bērnu ratiņiem. Vienīgi nokļūšana līdz Acu avotam, no kura turpinās pastaigu taka ir praktiski neiespējama – uz to lejup ved stāvas trepes. Var mēģināt taku sākt no beigu posma, kurš apzīmēts arī kā sākuma posms no otra gala, tad taka izstaigājama ar ratiem. Tādā gadījumā lai uzsāktu pastaigu pa Raganu dabas taku, jādodas garām norādei uz Veselības avotu, garām kapiem un tad nonāk līdz norādei uz dabas taku (kas būtu kā izeja pirmajā gadījumā).

Katrā ziņā – vieta ir tiešām fantastiska! Ņem līdzi visu ģimeni un labu noskaņojumu!

Nelaid garām iespēju uzzināt par citām lieliskām atpūtas vietām Vidzemē - pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!

Lai arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...