Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Pēdu un kāju nagu sēnīte – kas par to liecina un kā izvairīties

Pēdas, Image by Girlfeet from Pixabay

Pēdas, Image by Girlfeet from Pixabay

Ilgstoša staigāšana siltos un slēgtos apavos var veicināt pēdu un kāju nagu sēnīšu attīstīšanos. Šīs infekcijas ir bieži izplatītas un ar to var inficēties gan pieaugušie, gan bērni, neatkarīgi no gadalaika, tomēr sezonā, kad jāstaigā slēgtos apavos, tā ir aktīvāka, jo apavos veidojas “siltumnīcas efekts”, kas ir labvēlīgi apstākļi jebkurai sēnītei.

Pēdu un nagu sēnīšu simptomi

Galvenie pēdu un nagu sēnīšu simptomi ir apsārtusi pēdu āda, plaisas starp kāju pirkstiem, iespējams pat pūslīši un pumpiņas, arī nepatīkama smaka apavos, nieze, krāsas un izskata izmaiņas nagos.

Kā sevi pasargāt no pēdu un nagu sēnītēm?

  • Lai samazinātu risku saslimt ar pēdu un nagu sēnītēm, nedrīkst valkāt sintētiska materiāla zeķes un apavus. Tāpat arī jābūt maiņas apaviem, turklāt jāseko līdzi, lai apavos nesvīst kājas. Tas pats attiecas arī uz mājas apaviem un čībām!
  • Regulāri jāveic atbilstoša kāju higiēna. Kājas jāmazgā katru dienu, jānoslauka sausas. Ja kājas pastiprināti svīst, tad var lietot pūderus. Nagu dezinfekcijai var izmantot tējas koka eļļu vai speciālus, aptiekās nopērkamus līdzekļus.
  • Dažādas infekcijas ātri iemājo saplaisājušā un sabiezējušā kāju ādā. Ja āda pēdām ieplaisājusi, kas bieži ir sportistiem, atbilstoši jāveic profilaktiska ādas ārstēšana.
  • Tāpat nedrīkst valkāt apavus, kas spiež un berž, sevišķi bieži tas skar sievietes, kas lieto augstpapēžu apavus – gan zābakus, gan kurpes. Jebkuras mikrotraumas, arī saspiestu nagu traumas ir labvēlīga vide infekcijām.
  • Baseinos, pirtīs un citās koplietošanas telpās, kurās mēdz staigāt plikām kājām, jālieto savi apavi – gumijas čības vai citi telpām piemēroti apavi. Gumijas čības ik pa laikam jādezinficē, to viegli mājas apstākļos veikt, izmantojot ūdeni, kam pievienots hlors.
  • Nedrīkst lietot kopīgus higiēnas līdzekļus – švammes, dvieļus un tamlīdzīgi.
  • Sportistiem, kuri bieži sporto apavos, nereti ir “snaudošā” jeb latentā pēdu infekcija, kuras simptomus atpazīt ir grūtāk. Dažreiz var parādīties nelielas plaisas ar apsārtumu un ādas sabiezējumi.
  • Cilvēkiem ar pavājinātu imunitāti sēnīšu un citu infekciju saslimšanas risks ir augstāks. Tādēļ jāseko līdzi savam imunitātes stāvoklim! Risks paaugstinās arī ar vecumu, pēc staru terapijas, un pie dažādām blakus slimībām, jo sevišķi cukura diabēta slimniekiem. Šiem pacientiem nepieciešama īpaša aprūpe un ārsta konsultācija.
  • Noteikti mazgā zeķes vismaz 60C temperatūrā un pirms vilkšanas, kārtīgi jāizgludina tās!

Ja ir aizdomas par kāju sēnīti

Ja esi sācis just nepatīkamu smaku, novērojis izmaiņas kāju ādas vai nagu stāvoklī, tad pirmo palīdzību var meklēt aptiekās bezrecepšu preparātus – ziedi, krēmu, gēlu vai šķīdumu, ko iesaka farmaceits, tomēr jāatceras, ka tas var palīdzēt, ja kāju sēnīte ir sākuma stadijā. Ja problēma kļūst ievērojamāka un nopietnāka, tad obligāti jāapmeklē ārsts, podologs!

Nekādā gadījumā, ja ir aizdomas par nagu sēnīti, nagu nedrīkst pārklāt ar nagu laku, izņemot īpašās lakas, kurām ir ārstniecisks efekts.

Obligāti jādezinficē apavi! Pēc iespējas jāveic apavu maiņa – inficētie jālikvidē, jāiegādājas jauni, piemēroti apavi.

Lasi arī:

Pēdas, Image by Girlfeet from Pixabay

Pēdas, Image by Girlfeet from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas