Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Nodokļu reforma – kas mainās pašnodarbinātajiem, mikrouzņēmumiem un autoratlīdzību saņēmējiem?

Grāmatvedības kursi, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Grāmatvedības kursi, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Kopš ļoti pretrunīgi vērtēto darba spēka nodokļu likuma grozījumu spēkā stāšanās termiņa 2021.gada 1.jūlijā pagājuši jau vairāk kā divi mēneši. Visbūtiskāk reforma skārusi tos, kas darbojas netradicionālā nodarbinātības režīmā – nepilnu darba laiku strādājošos, pašnodarbinātos, mikrouzņēmumu īpašniekus un autoratlīdzību saņēmējus – kopā aptuveni 240 tūkstošus cilvēku.

Jaunā nodokļu aprēķināšanas kārtība ir tikusi pamatoti kritizēta ne vien par to, ka tā krīzes laikā būtiski pasliktinājusi daudzu mazu un neregulāru ienākumu saņēmēju finansiālo stāvokli, bet arī par to, ka ir sarežģīta un sagādā galvas sāpes pat pieredzējušiem grāmatvežiem.

Lai palīdzētu visu pareizi saprast, un nenāktos maksāt nodokli no ienākuma, kas nemaz nav gūts, par svarīgākajiem jaunās nodokļu nomaksas kārtības pieturas punktiem konsultē grāmatvežu profesionālās pilnveides programmu pasniedzēja un SIA “Biznesa komplekss” īpašniece Inga Pumpure.

Nodokļu izmaiņas pašnodarbinātajiem

Pirmkārt, no 1.jūlija ir pieaugusi obligāto pensiju apdrošināšanas iemaksu likme – no 5% līdz 10% no ienākuma.

Šeit ir svarīgi ņemt vērā vienu niansi – atšķirību starp “ienākumu” un “ieņēmumu”, ko cilvēki bieži jauc. “Ienākums” ir “ieņēmumi” (no klientiem saņemtā nauda), no kuriem atskaitīti izdevumi.

Otrkārt, kā zināms, no 1. jūlija valstī ir ieviests minimālais VSAOI iemaksu objekts vienas minimālās algas (šobrīd 500 EUR) apmērā. Tātad, ja pašnodarbinātas personas ienākums mēnesī pārsniedz 500 EUR, viņa nodokļu maksājumu veidos 2 daļas – VSAOI standarta likme 31,07 % no vismaz 500 EUR (drīkst izvēlēties lielāku summu), un 10% no starpības starp faktisko ienākumu un summas, no kuras nomaksāti pilnie nodokļi.

Vislielāko satraukumu nodokļu reformas sakarā radīja mazo ienākumu saņēmēju situācija – vai tiešām viņiem jāmaksā nodokļi no ienākumiem, kas nemaz nav gūti?

Lai tā nenotiktu, pats svarīgākais, kas jāatceras gan pašnodarbinātajiem, gan arī MUN maksātājiem un autoratlīdzību saņēmējiem, ir savlaicīgi iesniegt paziņojumu VIDam. Ja jūsu plānotie nākamā ceturkšņa ienākumi nesasniegs 1500 EUR, paziņojums ir jāiesniedz līdz attiecīgā ceturkšņa pirmā mēneša 15.datumam.

Šobrīd tuvākais datums, ko kalendārā atzīmēt ar sarkanu krāsu, ir 15.oktobris. Ja paziņojums iesniegts, VID jūs liks mierā un jūsu VSAOI likme būs 10% no faktiskajiem ienākumiem, kas nesasniedz minimālo algu. Pretējā gadījumā diemžēl nāksies nomaksāt pilno nodokļu summu 31,07 % no 500 EUR.

Tehniski paziņojuma iesniegšana ir ļoti vienkārša – EDS sistēmā izvēlēties sadaļu “Dokumenti”, tālāk – “Informācija VID”.

Kas jāņem vērā MUN maksātājiem?

Likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu izpratnē” MUN maksātājs šobrīd skaitās pašnodarbināta persona. Jau kopš šā gada 1.janvāra MUN statusu vairs nevar iegūt SIA un PVN maksātāji.

Mikrouzņēmumu īpašnieki arī jau sāk pierast pie nepatīkamajām izmaiņām MUN likmē – ar 1.janvāri tā ir paaugstināta no 15 % uz 25 %, ja uzņēmuma apgrozījums ir līdz 25 000 EUR gadā, un 40 % - ja ir pārsniegts šis slieksnis. Šī likme tiek aprēķināta no uzņēmuma apgrozījuma, nevis ienākuma.

Labā ziņa – ir atcelts algas ierobežojums, kas līdz šim gadam bija 720 EUR. Tagad MUN režīmā strādājošais uzņēmējs drīkst algā izmaksāt tik, cik vēlas un spēj, taču – tikai pats sev. Ja uzņēmumā ir algoti darbinieki, viņiem algu nodokļi jārēķina kā vispārējā nodokļu režīmā – gan IIN, gan VSAIO.

Bet kā ar autoratlīdzību saņēmējiem?

Reformas mērķis ir pēc būtības tuvināt autoratlīdzību algota darba samaksai. Autoratlīdzības saņēmēji tiek mudināti reģistrēties par saimnieciskās darbības veicējiem jeb pašnodarbinātajiem.

Arī autoratlīdzību saņēmējiem obligāto pensiju iemaksu likme mainās no 5% uz 10 %.

Nekas nemainās tiem, kam autoratlīdzību izmaksā AKKA/LAA vai citas kolektīvā pārvaldījuma organizācijas.

Ja atlīdzību izmaksā komersants, un tās saņēmējs nav reģistrējis saimniecisko darbību, noteikts pārejas periods līdz 31.decembrim, kad tiek piemērotas tādas pašas nodokļa likmes kā MUN, bet netiek piemērotas izdevumu normas. Nodokļa likme ir 25 % (līdz 25 000 gadā). Tas tiek saukts par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), bet faktiski tā izlietojums valsts kasē sadalās – 20 % IIN, un 80 % - VSAOI jeb pensiju apdrošināšanas iemaksas.

Ja autoratlīdzības saņēmējs ir reģistrējis saimniecisko darbību, viņš var izvēlēties – maksāt nodokļus MUN režīmā (tur nepiemēro izdevumu normas) vai vispārējā režīmā – ar progresīvo likmi un izdevumu normām 25% vai 50%, atkarībā no darbības veida.


Grāmatvedības kursi, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Grāmatvedības kursi, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas