Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā cukurs ietekmē garastāvokli?

Tā kā mūsu garīgā veselība tiek pārbaudīta katru dienu (globālā pandēmija, karantīnas nogurums, kara tēmas), ir saprotams, ka pēdējā gada laikā mūsu emocijas, iespējams, ir lēkājušas vairāk augšup un lejup nekā parasti. Stresa laikā mēs parasti tiecamies pēc saldiem, pašsajūtas veicinošiem ēdieniem, krietni palielinot cukura patērēšanu. Apzinoties vai neapzinoties jau atkal notiesājam kārtējo konfekti, vairāk sākam dzert saldinātu kafiju vai tēju, ēst saldos augļus un tamlīdzīgi. Bet vai tiešām cukurs garastāvokli ietekmē labvēlīgi?

Kā cukurs mūs ietekmē?

Cukura pastiprināta lietošana var negatīvi ietekmēt garastāvokli, miega ciklu un gan fizisko, gan garīgo veselību vairāk, nekā mēs noteikti vēlētos to atzīt.

Pētījumi liecina, ka pārāk daudz pievienotā cukura patēriņš var izraisīt hroniskas veselības problēmas, piemēram, 2. tipa diabētu un sirds slimības, jā, bet tas ir arī ļoti saistīts ar garastāvokļa nelīdzsvarotību un pat varot izraisīt depresiju ilgtermiņā.

Cukura drudža mīts

Vai esi kādreiz ķēries pie saldas uzkodas, cerot uz ātru "cukura pieplūdumu" starp Zoom sanāksmēm? Tu neesi vienīgais. Saharozes jeb cukura patēriņa izraisītā augsta glikozes līmeņa, kas ir galvenā asinīs atrodamā cukura īstermiņa ietekme uz garastāvokli ir tāda, ka sākotnēji patiešām rodas papildus enerģija, tomēr tas var samazināt modrību un izraisīt lielāku noguruma līmeni pirmajā stundā pēc tā lietošanas. Cukurs parasti neuzlabo nevienu garastāvokļa aspektu.

Pēc vairākiem gadiem augsts cukura patēriņš ir saistīts ar depresiju un negatīviem garīgās veselības simptomiem. Ir vairāki iespējamie iemesli, kāpēc pārlieku cukura uzņemšana var ietekmēt garastāvokli, tostarp:

Pievienoto cukuru patēriņš ir saistīts ar paaugstinātu asinsspiedienu un iekaisumu, kas abi ir saistīti ar depresiju.

Diētas ar augstu cukura līmeni var izraisīt strauju cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs un “avārijas”, izraisot hormonu līmeņa un garastāvokļa svārstības.

Cukura atkarībām ir līdzīgā ietekme uz dopamīna līmeni, var saistīt biežu cukura lietošanu ar depresiju.

Cik daudz cukuru lietot?

Ieteikts patērēt mazāk nekā 10 procentus pievienoto cukuru no kopējā ikdienas kaloriju daudzuma. Tas parasti ietilpst ar cukuru saldinātos dzērienos, desertos, saldās uzkodās.

Taču apziņa, ka pievienotie cukuri var negatīvi ietekmēt garastāvokli, nenozīmē, ka ir pilnībā jāatsakās no saldajiem ēdieniem. Cilvēki piedzimst, dodot priekšroku saldai garšai, un ir veselīgi veidi, kā novērst tieksmi pēc salduma, vienlaikus saglabājot cukura līmeni asinīs un kontrolētu, labu garastāvokli.

Saldā dzēriena vai uzkodu batoniņa vietā mēģini saglabāt kopējo ikdienas pievienoto cukuru zem 6 procentiem no patērātjām kalorijām. Tas nozīmē ka, ja uzņem 2000 kalorijas dienā, jācenšas saglabāt kopējo pievienoto cukuru zem 120 kalorijām, kas atbilst 7,5 tējkarotēm galda cukura. Ir vairāki veidi, kā samazināt cukura patēriņu ikdienā.

Ar cukuru saldinātu dzērienu vietā mēģini uzliet ūdeni svaigiem citrusaugļiem un garšaugiem, piemēram, citronu, apelsīnu un piparmētru, lai iegūtu atsvaidzinošu un padzērienu. Nomaini saldo uzkodu batoniņu pret kaut ko ar lielāku olbaltumvielu un veselīgu tauku saturu, lai palīdzētu stabilizēt cukura līmeni asinīs un saglabātu gandarījuma sajūtu. Humuss un krekeri, zemesriekstu sviests un diedzēto graudu grauzdiņi vai sauja riekstu un auglis ir lieliska izvēle. Augļi ir dabiski saldi un bagāti ar vitamīniem, minerālvielām un antioksidantiem, kā arī šķiedrvielām un ūdeni, kas palīdz sāta sajūtu. Ja vēlies maltīti noslēgt ar kaut ko saldu, mēģini sablenderēt saldētus augļus, piemēram, banānus vai mango, lai pagatavotu gardu saldējumu kā našķi. Tāpat arī parasto balto cukuru vari aizstāt ar stēviju.

Cukura “izsekošana”

Tā kā pievienotie cukuri slēpjas nenojaušamās vietās, piemēram, tomātu mērcē un salātu mērcēs, var būt grūti noteikt, cik daudz patiesībā to apēd katrā ēdienreizēPārtikas dienasgrāmatas vai uztura mobilās lietotnes ir noderīgas, lai palielinātu uzmanību pārtikas izvēlē. Tāpat vari izlasīt uzturvērtības marķējumus uz pārtikas produktu iepakojumiem un meklēt pievienotos cukurus, īpaši, ja patērē šķietami veselīgu pārtiku, piemēram, brokastu pārslas, graudu batoniņus vai pienu, kas nav dabīgs govs piens. Uzreiz pamanīsi, ka brokastu pārslas, kuras lieto ikdienā nemaz nav tik veselīgas, kā Tev šķiet. Nomaini ēdienus pret līdzīgiem, bet ar mazāk pievienotā cukura, un jutīsies daudz labāk visā rīta sanāksmju maratonā.

Zemāk noskaties arī “Māmiņu klubs” ieteikumus, kā samazināt cukura daudzumu bērna ēdienkartē!

Lasi arī:

Veselīgam uzturam nav jābūt nepietiekamam un negaršīgam

Enerģijas batoniņi - vai veselīgi?

Vai gaļu ēst ir veselīgi?

Kāpēc lietot ingveru?

Auzas, griķi, mieži, rīsi - kas veselīgāks?

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas